Jaki prezent na mikołajki sprawić osobie dorosłej?

Wielu z nas mikołajki kojarzy z beztroskimi czasami dzieciństwa, kiedy,  budząc się 6 grudnia, znajdowaliśmy koło łóżka torbę ze słodyczami. Jednak dlaczego kończyć tak uroczy zwyczaj tylko z racji wieku? Może warto najbliższego 6 stycznia sprawić komuś, na kim Ci zależy, drobny, miły upominek?

 

Czym się charakteryzuje prezent na mikołajki (www.bee.pl) i skąd się wzięła ta tradycja?

W tradycji katolickiej i prawosławnej dzień 6 stycznia  poświęcony jest św. Mikołajowi – biskupowi Miry – słynącemu z dobroczynności i obdarowywania ludzi podarkami. Od momentu jego śmierci (IV wiek) ludzie na jego pamiątkę wręczają sobie prezenty. Jest to zatem tradycja starsza niż zwyczaj obdarowywania się upominki na Boże Narodzenie, który początkowo był praktykowany wyłącznie przez protestantów w XVI wieku. Ze względu na duże zróżnicowanie religijne Europa Centralna jest jedynym miejscem na świecie, gdzie wszyscy wręczają sobie prezenty z tych dwu okazji!

Obecnie, z racji na huczne obchodzenie Bożego Narodzenia prezent na mikołajki jest z reguły mniejszy i skromniejszy niż ten świąteczny. Najczęściej jest on wręczany dzieciom pod postacią słodyczy lub jakiegoś drobiazgu.

 

Propozycje na prezent na mikołajki dla osoby dorosłej

Prezenty mikołajkowe nie muszą być ani specjalnie wymyślne, ani kosztowne. Wystarczy mała, prosta niespodzianka, aby na twarzy drogiej nam osoby pojawił się uśmiech.

Jeżeli osoba, którą chcemy obdarować, lubi słodycze, tradycyjna paczuszka wciąż będzie dobrym wyborem. Może nawet słodkości przeznaczone stricte dla dzieci obudzą w niej nieznane pokłady czułości i nostalgii?

Dobrym rozwiązaniem jest sprezentowanie czegoś drobnego, co może sprawić drobną przyjemność: ładne, ozdobne skarpetki, uroczy szalik w ulubionym kolorze, świeczka zapachowa (najlepiej z woski pszczelego lub sojowego, gdyż wtedy nie będzie szkodliwa dla zdrowia) lub kadzidełko, może gorąca czekolada czy też mały, smakowy likier produkcji niemasowej? Możliwości jest sporo. Ważne, aby ów prezent mógł faktycznie ucieszyć daną osobę oraz być wykorzystany w najbliższym czasie.